Należymy
do programu
Zadzwoń do nas

Zapraszamy do kontaktu >>
Rejestracja na badania on-line
TUTAJ
Tu jesteś Strona główna Porady Diagnostyka Piersi

Diagnostyka PiersiData dodania: 2015-08-05

W zależności od wieku pacjentki stosujemy różne metody diagnostyczne.

Ultrasonografia
Do 35 roku życia badaniem z wyboru jest ultrasonografia. Ultrasonografia pozwala nam w sposób szybki i w większości przypadków jednoznaczny wyjaśnić charakter wyczuwalnych zmian oraz przyczynę dolegliwości. Do badania USG nie jest potrzebne żadne przygotowanie pacjentki.

Mammografia
Powyżej 35 roku życia badaniem z wyboru jest mammografia. Mammografię wykonujemy w pierwszych 10 dniach cyklu . W zależności od budowy piersi mammografia jest badaniem wystarczającym dla pełnej diagnostyki . W części przypadków konieczne jest wykonanie badań dodatkowych po mammografii np. Zdjęć celowanych, powiększonych, USG piersi oraz różnego rodzaju biopsję. O konieczności wykonania badań dodatkowych decyduje radiolog.

Mammografia jest badaniem bezpiecznym - dawka promieniowania jest minimalna, a jednocześnie najbardziej skutecznym w diagnostyce wczesnych symptomów raka piersi. Badanie może być trochę nieprzyjemne oraz bolesne. Jednak korzyści płynące z badania wielokrotnie przewyższają te niedogodności. Mam tu na myśli zarówno korzyści bezwzględne wynikające z wczesnego wykrycia choroby co daje prawie 100% szansę wyleczenia. Jak i korzyści względne trudne do ocenienia tj. spokój psychiczny kiedy możemy jednoznacznie wykluczyć chorobę lub potwierdzić łagodny charakter zmiany.

W naszym zakładzie wykonuje się praktycznie dwa rodzaje mammografii tj. mammografia diagnostyczna u pacjentek z wyczuwalnymi zmianami oraz u pacjentek celem oceny zmian wcześniej wykrytych. W przypadku mammografii diagnostycznej o wyniku pacjentka jest informowana najczęściej zaraz po badaniu.
Mammografia profilaktyczna inaczej skriningowa u pacjentek bez żadnych dolegliwości. Celem skriningu jest wykrycie najwczesniejszych postaci raka u pacjentek bezobjawowych. W przypadku mammografii skriningowej badanie jest oceniane przez dwóch lekarzy radiologów niezależnie od siebie. Powoduje to, że wynik badania jest po kilku dniach. Wyniki wydawane są w formie opisowej lub w przypadku mammografii skriningowej w postaci informacji o wykluczeniu choroby nowotworowej.

Biopsje
W niektórych przypadkach celem potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie biopsji. W naszym zakładzie wykonujemy najczęściej biopsje cienkoigłową. Jest to badanie bezbolesne, nie wymaga przygotowania. Lekarz pod kontrola USG wykonuje cienką igłą nakłucia zmiany i pobiera komórki do badania pod mikroskopem. Wynik oceny prepartu otrzymujemy po kilku dniach.

Birads
Coraz częściej spotkają Panie w wynikach opis w skali BIRADS od 0 do 5. Jest to skala oceny zmian występujących w piersiach określająca stopień ryzyka choroby nowotworowej. Celem skali BIRADS jest ujednolicenie opisów badań,łatwość prowadzenia baz danych. Jak i standaryzacja zaleceń postępowania z pacjentkami.
 

Kategoria 0 - wymaga dalszych badań celem określenia kategorii tzw. diagnostyka nie zakończona
Kategoria 1 - mammografia prawidłowa
Kategoria 2 - zmiana łagodna
Kategoria 3 - zmiana prawdopodobnie łagodna
Kategoria 4 - zmiana podejrzana
Kategoria 5 - zmiana o wysokim prawdopodobieństwie rakaChociaż skala BIRADS służy głównie do komunikowania się pomiędzy lekarzami przedstawiłem ją, ponieważ wiem jak wiele niepokoju budzą u Pań te niezrozumiałe cyferki. Osobiście staram się żeby wyniki opuszczające nasze pracownie były zawsze jednoznaczne i czytelne dla pacjentek.Wróć
Oddziały

Gdańsk
58 325 76 00
Telefoniczna rejestracja oraz informacja:

Napisz do nas wiadomość

sekretariat@mammo-med.pl
Odpowiedź wyślemy w ciągu 24 godzin.

Sprawdź jak
dojechać do oddziału

Zapraszamy do odwiedzenia naszego oddziału.

Gdańsk
58 325 76 02
Telefoniczna rejestracja oraz informacja:

Napisz do nas wiadomość

sekretariat@mammo-med.pl
Odpowiedź wyślemy w ciągu 24 godzin.

Sprawdź jak
dojechać do oddziału

Zapraszamy do odwiedzenia naszego oddziału.